Samsung Teknik Servisi

 Samsung, bugün yaptığı açıklamayla 3 Mayıs’ta teknoloji dünyasına tanıtacağı 

Galaxy S III

 

 akıllı telefonunun dört çekirdekli Exynos 4 Quad işlemcisine sahip olacağını duyurdu. İşlemcinin tanıtımı haricinde yayınlanan, telefonun kısa videosunda kuzularla yapılan ilginç bir de gönderme yer aldı.

 

 


Samsung, iPhone’un en büyük rakibi olarak gösterilen Galaxy S serisinin üçüncü modelini 3 Mayıs’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek Mobile Unpacked etkinliğinde tanıtacak.

Samsung, yapacağı tanıtıma sayılı günler kala ilgiyi artırmak için yeni modele ait özelliklerden birini açıkladı ve Galaxy S III’ün dört çekirdekli Exynos işlemci kullanacağını belirtti.

Reuters’ın bildirdiğine göre, çoktan kitle üretimi yapılan Exynos 45 Quad çipi, dört tane ARM Cortex A9 işlemci içeriyor. Electronista sitesi,
Samsung'un verdiği bilgiye dayanarak 1.4Ghz’lik Exynos’un “yüzde 20 daha az enerji kullanacağını” belirtti. 32 nano metrelik işlemci, Samsung’un aynı zamanda dört çekirdekli çipi boyutunu artırmadan geliştirebildiğine işaret ediyor.

Reuters, “

Samsung

, örnek çiplerini büyük akıllı telefon üreticilerine sunarak, müşteri tabanını Apple başta olmak üzere diğer rakipleri Nokia, HTC ve Motorola’ya genişletmek istiyor” ifadesini kullandı.

Samsung, yıllardır patent  kavgası yaptığı en büyük rakibi Apple için mikro işlemciler de üretiyor. Apple’ın iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazları için ürettiği çipleri ise kendi üretimi.

 

 

REKABET DORUĞA ÇIKACAK
Galaxy S III’ün, 2012’de iPhone ile olan mücadeleyi en üst noktaya çekmesi bekniyor. Seul merkezli Hana Daetoo finans şirketinden analist Lee Ka-keun, “yeni akıllı telefon modelleri sunacakları 2012’de Apple ve Samsung’un çok büyük bir savaşa gireceklerini” belirtti.

Piyasa araştırma şirketleri ise 2012 için Apple ve Samsung’un başa baş bir performans göstereceklerini düşünüyor. 2011’in son çeyreğinde 37 milyon iPhone satan Apple, iki gün önce açıkladığı mali raporunda, Mart ayı itibariyle 2012’de 35 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini belirtti.