3D Tv Nedir ?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile Full HD (1920 x 1080 çözünürlüklü) HDTV’ler evlerimizdeki yerlerini aldılar. Ancak şimdi ikinci boyuttan üçüncü boyuta geçiyoruz. Peki her yerde reklamlarını duyduğumuz nedir bu 3d teknolojisi?
 

Sinemalarda tanıştığımız üçüncü boyut artık fiyatların makul düzeylere gelmeye başlaması ile evlerimize de gelmeye başladı. Tüm teknoloji marketleri müşterilerine bu yeni teknolojiyi tanıtmaya gayret ediyor. Bu teknoloji için eski mavi veya kırmızı renkteki gözlüklere ihtiyacınız da olmayacak. Artık çok daha özel 3D gözlükler var. Peki 3D için başka neler gerekli peki?

  • Öncelikle 3D özellikli bir HDTV gerekli elbette.
  • Daha sonra yeterli sayıda (eşiniz, çocuklarınız ve misafirleriniz için mesela) özel 3D gözlüğüne ihtiyacınız olacak. Bu gözlükler bildiğiniz cinsten değil, pil ile çalışan, usb ile şarj edilen cinsten ve uyumlu olduğu TV ile bluetooth sayesinde sürekli iletişim halinde. Farklı gözlere farklı yayın sayesinde 3. boyut yaşatılıyor. Gözlüklerin pil ömrü 40 saat civarında.

 
  • Bir de buna uygun medya oynatıcı, mesela 3D uyumlu bir Blu-ray oynatıcı ve uygun cd. Blu-ray oynatıcınız yoksa çok yakında PS3 oyun konsolunuzu kullanabilirsiniz (yazılım güncellemesi pek yakında). Ancak yeterli yayın konusunda başlangıçta sıkıntılar kaçınılmaz.
  • Ayrıca ara bağlantı için yüksek hızlı HDMI kablosu (1.4 sistemi) gerekli.
  • Ses sistemi için bu yapıya uygun ve uyumlu bir sistem gerekli. İşte hepsi bu kadar.

Peki ya eski sistemler? Eğer eski sistem bir 3D televizyonuz varsa, işlemci hızının bu teknolojiyi destekleyip desteklemeyeceğini araştırmanızda fayda var zira yeni sistemin gereksinimleri oldukça yüksek. Veya mevcut sisteminiz uyumlulaştırmak için destek gerekebilir. Eski tip HDMI kablolar da uygun değil malesef ve hatta eski 3D DVD’ler.

Mevcut yayınlar 3D boyutlu TV’de neye benzeyecek, eski yayınlar değişecek mi peki? 3D TV’ler çok kaliteli LCD TV’ler olduğundan (mesela 10 milyon:1 kontrast oranlı, yüksek yenileme hızlı 120-400 hz. )mevcut yayınları oldukça yüksek kalitede gösteriyorlar, tabii gözlüğe gerek olmadan, standart yayın tarzında. Bazı üreticiler bu standart yayını 3. boyuta taşıyacaklarını ifade ediyorlar, bakalım neye benzeyecek?
 

 

Peki 3D TV fiyatı nedir, pahalı değil mi? Mevcut 3D TV’ler 4 bin TL’den başlıyor. Takdir edilir ki, yeni bir teknolojik ürün çıktığında, arz-talep dengesinden ötürü ürünler standart ürünlerden daha pahalı oluyor. Ayrıca, harcanan araştırma-geliştirme masrafları ve yatırım bir şekilde ürün fiyatlarına yansıyor. Ancak zaman içinde tıpkı mevcut LCD TV’lerin ucuzladığı gibi bu teknoloji de ucuzlayacak. 3D TV’ler aslında mevcut modellerdeki bir gelişmeden ibaret, TV’nin kendisinde baştan aşağı bir değişiklik yok. Bu nedenle ucuzlama süreci sanılandan daha kısa sürede gerçekleşecektir. Tabii gözlükler yepyeni ürünler, bir miktar yüksek fiyatlarını koruyacaklar. Siz de 3D deneyimini yaşamak istiyorsanız, en azından teknoloji marketlerine bir uğramanızda yarar var. LG Infinia ve Samsung’un modellerini incelebilirsiniz.
 

Herkese iyi seyirler…